A fõ ludas a humán papillóma vírus - Új védõoltás méhnyakrák ellen
Nem állunk valami jól a méhnyakrák elleni küzdelemben. Az uniós országok közül az ebbõl a betegségbõl eredõ halálozás tekintetében most a másodikak vagyunk. Évente átlagosan ezer új eset kerül felfedezésre, és több mint ötszázan halnak meg méhnyakrákban. Ez azért is nagyon szomorú, mert a méhnyakrák az egyik legkönnyebben megelõzhetõ rosszindulatú daganat. Aki rendszeresen jár szûrésre, annál idõben, még a gyógyítható fázisban kimutathatók a rákmegelõzõ állapotok. A méhnyakrák kifejezetten a fiatal nõk betegsége. Abban az életkorban jelentkezik, amelyben még nemigen gondolnak ilyesmire a lányok. A betegség a gyógyítható szakaszban nem jár fájdalommal, sõt egyéb tünetei sincsenek. Serdülõknél sem ritka, ami azt jelenti, hogy igen nagy a szülõk felelõssége. Hiszen õk azok, akiken múlik, mikor látja elõször nõgyógyász a gyermeket. Most hazánkban is új esélyt kaphatnak a fiatalok a betegség megelõzésére.
Az elmúlt években a világban folyó kutatások egyértelmûen kimutatták, hogy a humán papillóma vírusnak (HPV) döntõ szerepe van a méhnyakrák kialakulásában, olyannyira, hogy majdnem száz százalékban ez okozza az életveszélyes betegséget. A HPV egy olyan vírus, amely, ha bejut az úgynevezett laphámszövetbe, akkor megsokszorozza magát, majd a sejt pusztulását követõen kijut onnan, és további sejteket betegíthet meg. Ha ez a laphám a méhnyakat borítja, a vírus rendellenes sejteket hoz létre, amelyek szaporodása rákmegelõzõ állapotot, késõbb pedig – megfelelõ kezelés hiányában – méhnyakrákot okozhat.

A vírus többféleképpen kerülhet a szervezetbe. A korai szexuális élet, a gyakori partnerváltás éppúgy szerepelhet az okok között, mint a makacs gyulladások, a hormonális fogamzásgátlók, a dohányzás vagy az immunrendszert gyengítõ drasztikus fogyókúra. A humán papillóma vírusnak több változata van. A védõoltás ezek közül négy magas kockázatú vírus ellen nyújt hatékony védelmet.
A vírust a méhnyakrákszûrés alkalmával végzett kolposzkópiás, illetve citológiai vizsgálat mutathatja ki. Ha gyanítható a vírus jelenléte, akkor el kell végezni a HPV-szûrést is. Ennek a múlt év decembere óta nemcsak elméleti, hanem gyakorlati jelentõsége is van, hiszen most már nálunk is elérhetõ az a védõoltás, amellyel szinte száz százalékos biztonsággal megelõzhetõ a méhnyakrák.
Dr. Szõnyi György, a Szülészeti-Nõgyógyászati Prevenciós Tudományos Társaság titkára adta be Magyarországon az elsõ méhnyakrák elleni vakcinákat. Különbözõ korosztályok képviselõi részesültek az oltásban: egy 15 évesnél fiatalabb serdülõ lány, egy 26 év alatti fiatal nõ, valamint egy 15 évesnél nem idõsebb kamasz fiú.
Ez az esemény új korszakot nyithat a méhnyakrák elleni küzdelemben. Ezért megkerestük dr. Szõnyi Györgyöt, hogy a többi között megtudakoljuk, ki és hogyan juthat a védõoltáshoz.
– Hogyan került a vakcina Magyarországra?
– Tizenegy évi kutatómunka eredményeként készült el a védõoltás. Amerikában fejlesztették ki, és elõször Mexikóban, majd az USA-ban kezdték alkalmazni. Az Európai Unióban 2006 szeptembere óta elérhetõ, és most már számos országban használják.
– Melyik életkorban a legcélszerûbb beadatni?
– A szexuális életet még meg nem kezdett fiataloknál lehet a legjobb eredményt elérni. Kilenc éves kor fölött már biztonsággal adható bármikor. Felsõ korhatár lényegében nincs, tehát akár harminc év felett sem késõ. Ha valakinél a méhnyakrákszûrés már kimutatta a HPV-vírus jelenlétét, akkor is van értelme az oltásnak, de ilyenkor a hatékonyság már csak 95 százalékos. Az oltást három részletben adják be: az elsõ és a második között két hónapnak, az elsõ és a harmadik között fél évnek kell eltelnie. Ez aztán egész életre védettséget biztosít. Késõbb már nem csökken az ellenanyag szintje a szervezetben, tehát további emlékeztetõ oltások nem szükségesek.
– Hol kérhetjük az oltást, és vajon ismerike már a vakcinát az illetékes orvosok?
– A gyermekorvos, illetve a háziorvos írja fel receptre, és azután õk is adják be az oltást vállba vagy combba. Az információ eljutott minden szakemberhez, a védõnõk is tudnak róla.
– Mennyit kell érte fizetnünk a patikában?
– Jelenleg egy oltás 29 ezer forintba kerül, tehát a három vakcina ára megközelíti a 90 ezer forintot. Reméljük, hogy a szakmának néhány hónapon belül sikerül elérnie a tbtámogatást. Akkor minden érintett számára elérhetõvé válik majd a méhnyakrák elleni védõoltás, amit valószínûleg fõleg a fiatal nõk, illetve a serdülõ lányok szülei fognak kérni. De mivel a vírus hordozói férfiak is lehetnek, érdemes a 15 év alatti fiúkat is beoltani.
Azt azonban nem gyõzöm hangsúlyozni: ha valakinek már kórós hámelváltozása van, akkor ez nem elég. Az oltás kizárólag a méhnyakrák megelõzésére szolgál, a már kifejlõdött betegség kezelésére nem alkalmas. Aki megkapta a HPV elleni oltást, annak is mindenképpen el kell mennie az évenkénti nõgyógyászati szûrõvizsgálatra.
CSOP VERONIKA